22 Kasım 2015 Pazar

En

Geçen yıl Ales'e internetten başvurmak için ÖSYM şifremi unuttum deyip birtakım güvenlik sorularıyla karşılaşmıştım. Bunlardan biri "En sevdiğiniz hayvan" sorusuydu. Ama o sıralarda "En sevmek" kısmında demek ki sonradan oluşan bir sıkıntım vardı. Hiçbir şeyi "en" sevmediğimi, mesela makarna hakkında hiçbir fikrim olmadığını düşünüp üzülüyordum. Rahatlıkla "mavi benim en sevdiğim renktir" diyebildikleri, "çiçeklerden en çok menekşeyi severim" deme cüretini gösterebildikleri için diğer insanlara kıskançlıkla karışık buğzediyordum. Ama gel gelelim ki karşıma çıkan soruya göre üç sene önce en sevdiğim hayvan diye bir şey vardı. Nasıl olurdu? Ve bu sorunun cevabı neydi?

Şu an üstünkörü bahsediyorum bu derdimden. Ama benim için gerçekten büyük bir sıkıntıydı ve kimliği oluşturan en önemli maddelerin yerlerinin boş olduğunu düşünüp üzülüyordum. Hiçbir renk diğerinden daha güzel olamazdı, hiçbirini en çok sevemezdim. Sevdiğim yemekler vardı evet ama hiçbirine en çok sevdiğim etiketini takamazdım. Şu anda da çok bir şey değişmiş değil. Ama böyle bir yeteneğimin olmayışını (yetenek mi acaba, orası ayrı mesele) kabullendim ve bunun kimliğimi tanımlarken olmazsa olmaz olmadığını biliyorum. "Her rengin ayrı güzelliği olduğunu düşünürüm, tüm çiçekleri severim" gibi cevaplarla dolduruyorum en'ler sorularını. Ama bu kabullenişim ÖSYM'nin "en sevdiğiniz hayvan" sorusunun cevabı olamazdı elbette. Ve söylemem gerekir, sorunun cevabını hiç de zorlanmadan buldum.

Şu an en sevdiğim hayvanın ne olduğunu biliyorum. En sevdiğim hayvanın ne olduğunu tanımladıktan sonra daha da sever oldum onları, belki tamamen böyle işliyordur sistemimiz. Ve konusu açıldı mı bir iki saniye bile duraklamadan söylerim hemen: kuş. Şu an bunları yazarken de birisi belki ona çekirdek veririm diye kolumun dibinde bekliyor, ne şirinlik ya Rab.

To conclude up deyip bitireyim. Kendilik tanımımız değişir durur ve dışarıda bizden bağımsız bir biz yoktur, ben'i ben oluştururum. Üşenmeyip oturup da en sevdiklerim diye bir liste yazacak olsam zamanla ne o listeyi yazdığımı hatırlarım ne de maddelere düşünüp taşınıp karar verdiğimi. En sevdiğim hayvan kuş çünkü çok güzel ve akıllılar, derim. En sevdiğim hayvan kuş çünkü ÖSYM şifresi için güvenlik sorumun cevabını kuş yapmıştım demem
  

0 comments:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.
 
;